Hírek
2025. Július 12. 08:41, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Debrecen a TOP3-ban az Európa Zöld Fővárosa címért zajló versenyben
Debrecen a németországi Heilbronn, és az ausztriai Klagenfurt mellett az első három város közé került a 2027-es Európa Zöld Fővárosa versenyben, a TOP3-as listát pénteken hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság - közölte a debreceni városháza sajtószolgálata az MTI-vel. A címre a százezer lakos feletti városok pályázhatnak.
Az Európai Bizottság közlése szerint "Debrecen élen jár a fenntarthatóságban, s a legmagasabb pontszámot érte el az Európa Zöld Fővárosa 2027 címért versengő döntősök között. A magyar város kiemelkedik a biodiverzitás, a zöldterületek és a fenntartható földhasználat, valamint (...) a körforgásos gazdaság terén". Debrecen a zöldfelületek 16 százalékos növelésével és több ezer fa ültetésével javította városi környezetét a város mikroklímájának javítása érdekében - írta a bizottság.
Megjegyezték: a városokat az éghajlatváltozás, a szennyezés és a biológiai sokféleség csökkenésének hármas bolygószintű válságával kapcsolatos városi környezeti kihívások kezelésében elért eredményeik és ambícióik alapján választották ki. Ezek a városok példamutató módon tevékenykednek annak érdekében, hogy egészségesebb, fenntarthatóbb környezetet teremtsenek polgáraik számára.
Az ünnepi díjátadó és az Európa Zöld Fővárosa 2027 győztesének kihirdetése Vilniusban (Litvánia) lesz október 2-án, a győztes 600 ezer eurós jutalmat kap - ismertették.
A közleményben kitértek arra, hogy a debreceni városvezetés 2019-ben hirdette meg az új környezetpolitikát, amellyel megkezdődött a fenntarthatóság és a zöld ügyek tekintetében az a szemléletváltás, amely megalapozta az Európa Zöld Fővárosa cím megpályázását.
Az elmúlt években fiatal helyi szakemberekből megalakult a zöld munkacsoport, elindult a Future of Debrecen mozgalom, többek között tízezer fát ültettek el a városban és már megkezdődött az újabb tízezer fa ültetése is. A Civaqua-program keretében elért a Tisza vize a városba, zöld buszok álltak forgalomba, és megkezdte a működését a Zöld Őrszem környezeti ellenőrző rendszer - sorolták.
A Debreceni Egyetem és a város közötti együttműködés keretében elkészült a Zöld Kódex, amely ötvözi a város legfontosabb stratégiáit és megfogalmaz félszáz fenntarthatóságot szolgáló intézkedést - írták a közleményben.
Fotó: Debreceni Lap
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.

