Hírek
2012. Június 27. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet
Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet, amelyet az amerikai relativisztikus nehézion-ütköztető (Relativistic Heavy Ion Collider - RHIC) STAR-kísérletében értek el, az eredmény bekerült a Guinness rekordok könyvébe.
A protonokat és neutronokat még kisebb részecskék, kvarkok és gluonok alkotják. Ezeket jelenleg nem lehet szabadon megfigyelni, a világegyetem létrejöttekor azonban, az ősrobbanás után néhány mikromásodperccel a magas hőmérséklet miatt ezek a részecskék szabadon létezhettek - olvasható a Discovery News hírei között (news.discovery.com).
Az anyagnak ezt a másfajta halmazállapotát, az univerzum forró "őslevesét" kívánja létrehozni az amerikai energiaügyi minisztérium brookhaveni nemzeti laboratóriumához tartozó RHIC. A négy méterrel a föld alá telepített gyorsító 3,8 kilométeres gyűrűjében aranyionok száguldanak a fényéhez közeli sebességgel mindkét irányban. A nehézionok pályája hat ponton keresztezi egymást. Amikor az aranyionok ütköznek, kvarkokból és gluonokból álló forró, sűrű plazma - gyakorlatilag súrlódásmentes folyadék jön létre.
A Guinness rekordok könyvébe joggal került be a négybillió Celsius-fok. Ez valóban az ember által eddig elért legmagasabb hőmérséklet, a RHIC-gyorsítóban 250 ezerszer forróbb a "helyzet", mint a Nap belsejében.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.

