Hírek
2025. Május 21. 08:33, szerda |
Helyi
Forrás: Berki Zsolt
Száz éve született Újdombóváron az Aranycsapat egyik tagja
– interjú ifjabb Buzánszky Jenővel
Édesapád száz éve született Újdombóváron. Hogyan emlékezel őrá?
Nekem családtag, az édesapa volt, akivel hétvégén a víkendháznál a szőlőt metszettük, illetve a füvet nyírtuk. Nekem őróla mindig az ember jut eszembe. Ő nagyon sokat járt Erdélybe. Tíz éve már én járom azt az utat, amit előtte ő. Abból a szeretetből – amit ő kapott – én csak töredéket érzek, és ez mégis egy szívmelengető élmény!
Említsünk meg néhány érdekességet, sztorit, amit kevesebben ismernek! Grosics Gyula helyett Gellér Sándor, az MTK kapusa állt be a londoni 6:3-as és a budapesti 7:1-es mérkőzéseken is. Miért volt a csere?
Mindkét találkozón Gyuszi bácsi kérte a cserét. Sanyi bácsi volt az Aranycsapat második számú kapusa. Méltón helyettesítette a „Fekete Párducot” a két felejthetetlen mérkőzésen!
Nemcsak Grosics Gyulának volt beceneve. Abban az időben a szurkolók kit emlegettek úgy, hogy „a csepeli Tóth”?
Sebes Gusztáv szövetségi kapitány többször is bizalmat szavazott a Csepel jobbszélső játékosának, Tóth II Józsefnek. Józsi bácsi pályára lépett a 7:1-es magyar-angol mérkőzésen, valamint kint volt az 1954-es világbajnokságon is.
Mindenki tudja, hogy Puskás Ferenc beceneve „Öcsi” volt. Néhány becenevet megemlítenél még?
Kocsis Sándor beceneve „Kocka” volt. Bozsik Józsefet „Cucu”, Zakariás Józsefet „Zaki”, Sándor Károlyt „Csikar” becenéven is szólították. A kiváló balszélső, Czibor Zoltán cselezései miatt pedig a „Rongylábú” becenevet kapta.
Buzánszky Jenő a Dorog játékosaként először melyik csapat ellen volt csapatkapitány?
Édesapámnak ez felejthetetlen emlék volt! Először Újpesten, azzal a Szusza Ferenccel cserélt csapatzászlót, aki az Újpest középcsatára volt, és akivel együtt futballoztak a válogatottban.
Várhidi Pál, az Újpest középhátvédje és a magyar labdarúgó-válogatott tagja hogyan emlegette Dorogot?
Előfordult, hogy édesapám a válogatott buszára Dorogon szállt fel. Pali bácsi tréfásan úgy emlegette, hogy a válogatott csapat utazásán az „első megálló” Dorog! Ezen mindenki mosolygott a buszon.
Az Aranycsapat jobbhátvédje volt „kölcsönjátékos” is?
A Ferencváros 1956-57 telén jugoszláviai túrán vett részt. Édesapám három mérkőzésen „kölcsönjátékosként” lépett pályára a fővárosi zöld-fehérek csapatában. Örök emlék, hogy Dalnoki Jenővel, a Ferencváros balhátvédjével nemcsak a válogatottban, hanem ezen a túrán is egy csapatban futballozott.
Amikor Dombóvárra hívnak, akkor milyen érzés ellátogatni ide?
Egy második otthonként tekintettünk Dombóvárra, hiszen édesapámnak az egész életpályája innen indult. Én ide mindig „hazajárok”.
Berki Zsolt
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 10:16, szerda | Helyi
Cseh Tamás-est Csikóstőttősön – Ingyenes kulturális élmény július 18-án
A magyar könnyűzene egyik legmeghatározóbb alakja, Cseh Tamás dalai elevenednek meg különleges előadás keretében Csikóstőttősön. A program ingyenes, regisztrálni az onk@tolna.net címen és a 74/462-573 telefonszámon lehet.
2026. Június 22. 11:19, hétfő | Helyi
Három baleset is történt Dombóvár környékén az elmúlt hétvégén
Egy esetben könnyű sérülés, a többiben anyagi kár lett az ütközés vége.
2026. Június 17. 09:00, szerda | Helyi
,, Mindenkinek van egy saját óceánja, amin egyszer át kell kelnie”
Az ember, aki átszelte a végtelent – a kaposvári MCC-ben tartott előadást Rakonczay Gábor „Ha nem életveszélyes, értelme sincs” – így látja a világot egy extrémsportoló.
2026. Június 14. 21:24, vasárnap | Helyi
Dombóvár és Simontornya között pótlóbuszok járnak
A pécsi vasútvonal karbantartása miatt Simontornya és Dombóvár között pótlóbusz jár csütörtöktől

